تعویض مفصل لگن

متخصص ارتوپد خوب در تهران

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن بیشتر در مواردی که شکستگی ناشی از استئوآرتریت ایجاد می شود ،مورد استفاده قرار می گیرد . نشانه های دیگری که می تواند نیاز به تعویض مفصل لگن در فرد را ایجاد کند ،شامل آرتریت روماتوئید، نارسایی عروق خونی، برخی از شکستگی های لگن، تومورهای خوش خیم و بدخیم و اسپوندیلیت انکیلوز ست. هدف از این روش درمان بیشتر ، تسکین درد و بهبود در روند کار های روزمره است،با کمک تعویض مفصل لگن بیمار می تواند به راحتی تمام فعالیت های بدنی که از انجام آن منع بود را انجام دهد .جراح درطی انجام این نوع از جراحی مفصل های خراب شده را با مفصل های مصنوعی و سالم جایگزین می کند .  فقط پس از جراحی نیاز است تا با کمک درمان فیزیوتراپی و داروهای درد،  روند بهبودی را تسریع دهیم .

 

بیشترین دلیل  نیاز به جراحی تعویض مفصل لگن وجود برخی از اختلالات مربوط به آرتروز است . دکتر فلاح متخصص ارتوپدی از روش های جدیدی برای این جراحی استفاده می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02166439865 – 09390202004 تماس بگییرید . برای ارتباط با دکتر به کانال تلگرام و اینستاگراممراجعه کنید .

بدن از مفاصل مختلفی تشکیل شده است ،که مفصل لگن یکی از بزرگترین و البته مهم ترین این مفاصل است و با کوچکترین مشکل در آن، اختلالات بسیاری را به وجود می آورد . بنا بر تشخیص متخصص اورتوپدبعد از بررسی ها و آزمایشات لازم تشخیص جراحی مفصل انجام می شود .

چه افرادی نیاز به جراحی  تعویض مفصل لگن دارند؟

بیشترین دلیل  نیاز به جراحی تعویض مفصل لگن وجود برخی از اختلالات مربوط به آرتروز است . در ابتدا با توجه به بررسی ها متخصص ارتوپد خوب در تهران  بنا بر شرایط بیمار روش های درمانی را پیشنهاد می کند و به طور معمول در آخر جراحی را به بیمار توصیه می کند .

استفاده از روش های درمانی در شرایط زیر توصیه می شود:

 • آسیب دیدن مفصل لگن
 • بیماری نکروز استخوان ،منظور از این  بیماری مرگ استخوان در مفاصل است
 • ابتلا به آرتریت روماتوئید ،این بیماری نیز می تواند  سبب سفتی ،ورم و درد در مفاصل گردد .
 • به وجود آمدن تومور های استخوانی که می تواند سبب شکستن مفاصل لگن شود .

همانطور که گفته شد در مرحله اول متخصص اورتوپد سایر روش های درمانی را به بیمار توصیه می کند از جمله ،مصرف دارو ،جلسات فیزیوتراپی ،عادت به استفاده از ابزار های کمکی همچون عصا و یا توصیه به استفاده از برنامه های تمرینی جهت تسهیل در روند راه رفتن کمک شایانی دارند .

گاهی در بعضی از بیماران دیده شده است ،که با پیروی از این دستورات پزشکان بیمار تا حد قابل توجهی در ناحیه لگن و ران خود بهبودی را ایجاد کرده اند.

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن

جایگزینی کامل مفصل لگن

یکی از روش های جراحی تعویض مفصل لگن جایگزینی کامل مفصل با کمک غضروف بیمار و استخوان مفصل لگن است ،که این جایگزینی با استفاده از مواد مصنوعی انجام می شود .

پس از قرار دادن پروتز در هسته مرکزی استخوان لگن و یا ران  ، با استفاده از متیل متاکریلات  پروتز ثابت می شود. منظور از متیل متاکریلات یک پروتز بدون سیم است که دارای حفره های میکروسکوپی است . جایگزینی کامل مفصل لگن و ران بیشتر در افرادی که به دلایلی مثل آرتروز شدید نیاز به جایگزینی کامل مفصل دارند  انجام می شود ،شایع ترین نوع آرتریت ناشی از جایگزینی کامل مفصل ران، آرتریت دژنراتیو (استئوآرتریت) مفصل ران است. این نوع آرتروز به طور کلی با پیری، اختلال مادرزادی مفصل ران یا پیشگیری از ضربه به مفصل لگن دیده می شود. سایر شرایطی که منجر به جایگزینی کامل مفصل می شود شامل شکستگی های استخوانی مفصل لگن ، آرتریت روماتوئیداست .

جراحی تعویض مفصل لگن بیشتر برای چه افرادی  مناسب است ؟

تعویض مفصل لگن همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد ،بیشتر در افرادی که در انجام کارها روزانه خود با مشکل مواجه می شوند مفید عمل می کند . در صورتی که در هنگام انجام کارهای روزانه همانند راه رفتن ،حمام کردن ،خوابیدن با مشکل مواجه شدید حتما بهمتخصص ارتوپد خوب در تهران  خود مراجعه کنید تا بهترین روش ممکن برای شما پیشنهاد شود .

تمامی این موارد می تواند زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد و حتی ممکن است موقعیت شغلی را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد .

درد در ناحیه لگن ممکن است در نواحی مختلف احساس شود. درد در مفصل لگن گاهی از ناحیه ران نیز احساس می شود قبل از اقدام به انتخاب روش درمان و شروع درمان باید با کمک آزمایشات ناحیه درد مشخص شود .

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن

مزایای تعویض مفصل لگن

یکی از بارز ترین مزایای این روش جراحی کاهش چشمگیر درد در نواحی لگن و ران است . بیشتر افراد بعد از انجام جراحی مفصل لگن خود از رضایت بالایی برخوردارند و معتقدند که درد در لگن در آن ها به طور کامل از بین رفته است . با کاهش درد در ناحیه لگن ،در نتیجه عملکرد مفصل و دامنه حرکتی نیز بهبود می یابد .

آیا جراحی تعویض مفصل لگن می تواند عوارضی برای فرد داشته باشد ؟

جراحی تعویض مفصل لگن به نوبه خود از پیچیدگی های بسیاری برخوردار است اما می توان به جرات گفت که در این جراحی میزان موفقیت به نسبت قابل توجهی بالا است و کمتر کسی شامل معایب آن می شود .هر نوع جراحی به نوبه خود عوارضی دارد و نمی توان گفت جراحی بدون عوارض می باشد خوشبختانه در جراحی تعویض مفصل لگن عوارض بسیار نادراست . بهتر است بیمار قبل از انجام جراحی با متخصص اورتوپدخود در رابطه با جراحی و روش های درمانی و البته مزایا و معایب آن اطلاعات کافی داشته باشد و با دید باز این جراحی را انجام دهد .

اقدامات لازم قبل از جراحی تعویض مفصل لگن

قبل از اقدام به جراحی تعویض مفصل لگن ابتدا جراح بیمار را برای انجام آزمایشات لازم که سلامت بیمار را تضمین می کند ارجاع می دهد  . بعد از اطمینان از سلامت جسمی بیمار اقدامات مورد نیاز برای جراحی انجام می شود .

آزمایشات مورد نیاز قبل از جراحی تعویض مفصل لگن شامل موارد زیراست .

انجام آزمایش ادرار برای بررسی بارداری و یا عفونت های ادراری

انجام آزمایش خون برای بررسی سلول های قرمز خونی

بررسی وضعیت سلامت ضربان قلب

عکس برداری از شش ها و یا سایر اندام ها

دلیل انجام این آزمایشات در این است که گاهی وجود برخی از بیماری ها در روند بهبودی فرد اختلال ایجاد می کنند. در نتیجه بهتر است به تمام توصیه ها و تجویزات جراح خود عمل کنید .

 افراد مناسب جراحی تعویض مفصل لگن

هنگامی که شما با مشکل برای انجام فعالیت های روزمره در زندگی خود مواجه می شوید، ممکن است نیاز به عمل جراحی تعویض مفصل لگن داشته باشید. اگر شما با شرایطی مواجه هستید که امکان انجام دادن فعالیت های عادی روزمره مثل لباس پوشیدن، دوش گرفتن، راه رفتن، و خوابیدن را دارید، آنگاه کیفیت زندگی شما تحت تاثیر قرار گرفته است.

اگر شما نمی توانید فعالیت های عادی کاری خود را به خاطر وجود درد در مفصل لگن انجام دهید یا اگر نمی توانید به خاطر این مشکل شرایط مناسب برای شغل خود داشته باشید، اگر شما نیاز به مصرف دارو برای خواب شبانه دارید، لازم است با یک جراح درباره عمل جراحی جایگزینی مفصل لگن صحبت کنید.

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن

به خاطر داشته باشید که درد مفصل لگن می تواند در هر نقطه یا نواحی اطراف مفصل لگن احساس شود. در برخی موارد، شما ممکن است امکان احساس درد را بطور مستقیم از محل لگن نداشته باشید و این درد احتمالاً از محل ران احساس می شود. در این حالت با شناسایی نوع خاص دردی که زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، شانس پیدا کردن روش درمانی مناسب برای رفع مشکل افزایش پیدا خواهد کرد. در این رابطهمتخصص ارتوپد خوب در تهران به شما کمک می کند تا درباره لزوم انجام عمل جراحی جایگزینی و تعویض مفصل لگن تصمیم گیری نمایید.

اقدامات قبل از جراحی تعویض مفصل لگن

باید چند هفته قبل از انجام جراحی مفل لگن، متخصص ارتوپد خوب در تهران به شما آزمایش هایی را بدهد و بیمار اقدام به انجام آن آزمایشات نماید. زیرا برای انجام این جراحی باید فرد در شرایط سلامت کامل بدنی باشد تا جراح در حین و بعد از جراحی بتواند فرآیند درمان را به بهترین وجه انجام دهد. از جمله آزمایشات مورد نیاز عبارتند از

 • آزمایش خون برای شمارش تعداد گلبول های خونی
 • تست قلب و بررسی وضعیت ضربان قلب
 • آزمایش ادرار برای بررسی نحوه عملکرد مجاری کلیه ها و عفونت های ادراری (عفونت ادراری در زنان بیشتر از مردان است)
 • رادیولوژی از ریه ها برای مشاهده وضعیت ریه ها
 • آزمایش قند خون

بعضی از موارد فوق مانند قند خون در فرد در صورت کنترل از طرف بیمار و پزشک نمی تواند در اختلالی ایجاد کند. لازم به ذکر است در این جراحی بیمار موظف است که تمام اطلاعات و سوابق پزشکی خود را در اختیار جراح بگذارد.

همچنین فرد در صورتی که داروی خاصی برای درمان بیماری دیگر خود مصرف می کند را باید به اطلاع جراح خود برساند زیرا تداخل بعضی از داروها در اتاق عمل مشکل ایجاد می کند. از جمله دارو هایی که باید به متخصص ارتوپدقبل از جراحی گفته شود، داروهای رقیق کننده خون و داروهای ضد التهاب است، که ممکن است باعث ایجاد خونریزی شدید در حین جراحی شود. پس قبل از جراحی طبق نظر پزشک مربوطه، مصرف دارو ها باید متوقف شود.

تمام این اقدامات باید قبل از جراحی تعویض مفصل انجام شود تا نتیجه مطلوبی را بعد از جراحی مشاهده کرد.

این جراحی به صورت بیهوشی کامل انجام می شود و انتخاب داروی مناسب بیهوشی بسته به اطلاعات و سوابق پزشکی و و ضعیت خاص بیمار انجام می شود.

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن

نحوه انجام جراحی تعویض مفصل لگن

در جراحی تعویض مفصل لگن که در اصطلاح پزشکی آرتروسکوپی لگن می باشد، استخوان و غضروفی که در بدن فرد آسیب دیدهاست را خارج کرده و معادل مصنوعی آن ها را جایگزین می کنند.

اقدامات جراح در حین عمل

 • در اولین قدم جراح بخش انتهایی استخوان ران را برداشته و با یک میله فلزی در بخش مرکزی استخوان را که قبلا خالی شده،در استخوان فیمور جایگزین می کند.
 • قطعه فلزی ممکن است جایگزین استخوان شود یا در محل مورد نظر چسبانده شود.
 • در ادامه یک بخش کروی سرامیکی یا فلزی در بالای میله فلزی قرار می گیرد. این بخش کروی را می توان جایگزین سر آسیب دیده استخوان کرد که در اول جراحی خارج شده است.
 • جراح غضروف آسیب دیده را در حین جراحی برمی دارد و یک حفره فلزی را جایگزین آن می کند. برای ثابت کردن این حفره به طور معمول از پیچ یا چسب های مخصوص استفاده می شود.
 • از یک قطعه به نام اسپیسر که وظیفه آن ایجاد فاصله نگهدارنده است، استفاده می شود. این قطعه از جنس های مختلف از قبیل پلاستیک، سرامیک و یا فلزی بوده که مابین بخش کروی که جدید ایجاد شده و حفره قرار می گیرد تا امکان حرکت هموار را در مفصل ایجاد کند.
 • هنگامی که جراح از موقعیت، وضعیت و حرکت مفصل جدید در لگن اطمینان کامل پیدا کرد، این بخش را بعد از ضد عفونی کردن بخیه می زنند.

بیمار پس از جراحی به اتاق ریکاوری منتقل می شود. در این بخش تیم پزشکان متخصص به بررسی ضربان قلب، فشار خون و وضعیت به هوش آمدن بیمار می پردازند. در این مدت ممکن است به دلیل ایجاد درد بعد از جراحی، با توجه به تجویز جراح مسکن برای بیمار مورد استفاده قرار گیرد.

به دلیل اهمیت فراوان در نحوه درمان بهتر است بیمار چند روز را برای بهبود کافی در بیمارستان بماند، سپس مرخص می شود.

مدت زمانی که لازم است تا بیمار در بیمارستان بستری بماند، بسته به نوع جراحی، وضعیت بیمار و تشخیص پزشک بین 1 تا 4 روز می باشد.

البته لازم به ذکر است که بیمار باید توانایی انجام  یک سری از فعالیت های اصلی روزانه  را داشته باشد تا ترخیص گردد. بعضی از فعالیت ها به شرح زیرند:

 • راه رفتن با کمک ابزار کمکی (عصا، واکر و یا چوب زیر بغل) بر روی سطح صاف و توانایی بالا برای راه رفتن
 • پایین آمدن از تخت و بالا رفتن از آن به تنهایی
 • کنترل منطقی و قابل قبول درد های بعد جراحی
 • استحمام بعد از جراحی
 • خوردن و نوشیدن
 • توانایی انجام تمرین های حرکتی جهت بهبود سریع تر در خانه

خطرات احتمالی تعویض مفصل لگن

با وجود اینکه انجام این جراحی بسیار مشکل و پیجیده می باشد و نیاز به دقت و تبحر پزشک دارد ولی درصد زیادی از نتایج این عمل موفقیت امیز بوده و با رضایت بیماران همراه می باشد . این جراحی مانند هر عمل دیگر دارای عوارض و خطرات احتمالی می باشد که به شرح ذیل می باشد:

 • شنیدن صدای مفاصل در هنگام حرکت
 • مشاهده لخته خون
 • عدم قرار گیری ایمپلنت ها در جای خود
 • امکان خارج شدن ایمپلنت ها از محل خود
 • امکان کوتاه شدن یا بلند شدن یکی از پاها به یکدیگر
 • ایجاد عفونت
 • امکان شل شدن ایمپلنت ها
 • امکان آلرژی یا واکنش های احتمالی به قرار گرفتن ایمپلنت ها

طبق بررسی های انجام شده در 98 درصد بیماران بعد از جراحی تعویض مفصل لگن هیچ عوارضی دیده نشده است .

زمان ریکاوری عمل تعویض مفصل لگن

بعد از این عمل فرد نیاز به بستری در بیمارستان به مدت 3 الی 5 روز دارد و بعد از آن مرخص می شود . بعد از گذشت 3 الی 6 ماه از جراحی توانبخشی شامل حرکات اصلاحی و فیزیوتراپی شروع می شود که این مدت زمان بستگی به وضعیت جسمی فرد دارد .

فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض لگن

برای بازگرداندن عملکرد بیمار به حالت اولیه نیاز به توانبخشی به وسیله فیزیوتراپی و انجام فعالیت های اصلاحی می باشد . این کار به تسریع در روند بهبودی و بازگشت فرد به زندگی روزمره کمک می کند. فیزیوتراپیست تکنیک هایی در خصوص بلند کردن اجسام ، هل دادن یا کشیدن چرخ دستی ، آهسته دویدن و بالارفتن از نردبان و حرکاتی مشابه آن به فرد آموزش داده می شود . این تمرین ها را بیمار باید در هفته اول تا سوم بعد از جراحی  انجام دهد.

 قیمت عمل تعویض مفصل لگن

این جراحی برای هر فرد بیمار با توجه به نوع و شدت بیماری متفاوت می باشد . عواملی که در قیمت این جراحی موثر می باشد شامل مدت زمان بستری ، تجهیزات اتاق عمل ، مدت زمان جراحی و روشی که در این عمل استفاده می شود .

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

این جراحی نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد. بعد از جراحی فرد به بخش منتقل می شود که به دلیل استفاده از داروی بیهوشی حالت گیجی داشته و بهبود می یابد . بعد از چند روز فرد از بیمارستان مرخص می شود . در این مدت لازم است مراقبت هایی به شرح ذیل داشته باشد :

 • در صورتی که جراحی با بیهوشی عمومی انجام شود ، بیمار نباید تا چند ساعت چیزی بخورد.
 • بعد از گذشت چند ساعت تحت نظر پرستار چند قاشق آب بخورد در صورتی که تحمل داشت دادن مایعات به بیمار بلامانع می باشد .
 • درد بعد از جراحی طبیعی می باشد و در هر فرد متفاوت می باشد .در این صورت استفاده از مسکن های قوی یا معمولی بلامانع می باشد . باید توجه داشت از مسکن های تزریقی کمتر استفاده شود زیرا باعث مسمومیت در فرد می شود .
 • برای پیشگیری از عفونت احتمالی به فرد آنتی بیوتیک تزریق می شود .
 • امکان لخته شدن در پاها بعد از جراحی وجود دارد برای پیشگیری از آن پزشک داروهایی تجویز می کند این داروها باید به موقع مصرف شود زیرا خطر آمبولی ریوی ( انسداد مجاری تنفسی ) و اختلال در عملکرد قلب و ریه وجود دارد.
 • ریه در حالت عادی و در وضعیت سلامت بدن ترشحاتی ایجاد می کند و در زمان دم و بازدم طبیعی و سرفه تغییر پیدا می کند . در حالتی که فعالیت تنفس فرد در اثر کاهش فعالیت این ترشحات در مجاری تنفسی تجمع یافته و باعث انسداد مجاری هوایی می شود. به همین دلیل بعد از جراحی فرد باید در حالت نشسته یا نیمه نشسته قرار گیرد و عمدا سرفه کند و نفس عمیق بکشد . به همین جهت فیزیوتراپ به دیدن بیمار می آید و با انجام اقداماتی مانند ضربات خفیف و آرم به پشت قفسه سینه به جابه جایی ترشحات ریه کمک می کند .
 • در صورتی که پزشک تشخیص دهد که پاها در حالت بازی باشد بالشی بین ساق های خود قرار دهید این کار باعث می شود تا ران ها به یکدیگر نزدیک نشود .
 • در صورتی که پزشک تشخیص دهد که بیمار باید راه برود چند روز بعد از جراحی باید راه برود. برخی عمل ها به گونه ایست که فرد باید استراحت کند و نباید راه برود .
 • فرد باید برای راه رفتن از فردی کمک بگیرد یا از وسایل کمکی مانند واکر و عصا استفاده کند. همچنین فیزیوتراپ نحوه راه رفتن درست را به بیمار آموزش می دهد تا باعث تقویت عضلات پا شود.
برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =