سرطان کیسه صفرا

سرطان کیسه صفرا

سرطان کیسه صفرا نوعی از سرطان بوده که در کیسه صفرا شروع می شود و خوشبختانه سرطان شایعی نمی باشد. کیسه صفرا عضو بسیار کوچکی به شکل یک گلابی بوده و در قسمت راست شکم درست در زیر کبد قرار دارد. کیسه صفرا مسئول ذخیره مایع صفرا بوده که این مایع توسط کبد تولید شده و برای هضم غذا به روده ها کمک می کند.

سرطان کیسه صفرا

سرطان کیسه صفرا

طول عمر سرطان کیسه صفرا

سرطان کیسه صفرا معمولاً تا مراحل پیشرفته آن ، علامت یا نشانه خاصی ندارد ولی در برخی مواقع یکسری نشانه های خاص در فرد ظاهر شده که می توانند به تشخیص سرطان در مراحل اولیه منجر شوند. در صورتی که این سرطان در مراحل اولیه آن شناسایی شود، درمان موثرتر خواهد بود. برخی از علائم شایع سرطان کیسه صفرا به شرح زیر است:

 • درد های شکمی : اکثر زنان با بیماری سرطان کیسه صفرا با درد های شدید شکمی مواجه می شوند. این درد ها اغلب در قسمت راست و بالای شکم رخ می دهد.
 • حالت تهوع و استفراغ : افراد با سرطان کیسه صفرا معمولاً با عارضه هایی مثل حالت تهوع روبرو می شوند.
 • زردی پوست : زردی پوست و زردی قسمت سفیدی چشم ها یکی از نشانه های دیگر این سرطان است. در صورتی که سرطان تا آنجایی پیشرفت کند که مجرای صفراوی را مسدود کند، مایع صفرای کبد نمی تواند به روده ها برسد. این مورد موجب ریختن صفرا (که زرد رنگ است) در خون شده و قسمت های مختلف بدن را زرد می کند، که در برخی موارد پوست و چشم ها هم زرد می شوند.
 • احساس توده در شکم: در صورت انسداد مجراهای صفراوی توسط تومور، کیسه صفرا شروع به ورم کرده و از اندازه طبیعی خود خارج می شود. این سرطان می تواند به ارگان های دیگر که در نزدیکی خود هستند، مثل کبد گسترش یابد. این ورم کیسه صفرا توسط پزشک قابل تشخیص است و یا می توان با آزمایش های سونوگرافی از وجود تومورها و ورم کیسه صفرا مطمئن شد.
سرطان کیسه صفرا نوعی از سرطان بوده که در کیسه صفرا شروع می شود و خوشبختانه سرطان شایعی نمی باشد. دکتر هومن هوشنگی فوق تخصص گوارش کبد و آندوسکوپی با روش های نوینی به درمان سرطان کیسه صفرا می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188338453 و 02188336100 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

علائم سرطان کیسه صفرا

دیگر علائم سرطان کیسه صفرا بدخیم به شرح زیر است:

 • کم اشتهایی
 • کاهش وزن
 • ورم شکم
 • تب
 • خارش پوستی
 • ادرار تیره
 • مدفوع کم رنگ و چرب

سرطان کیسه صفرا چندان شایع نمی باشد و علائم ذکر شده در بالا می توانند ناشی از دیگر مشکلات یا بیماری ها در بدن باشد. برای مثال بیماران با سنگ کیسه صفرا، تقریباً همین علائم را تجربه می کنند. همچنین هپاتیت یا عفونت در کبد، به احتمال بیشتری دلیل ایجاد زردی در پوست و چشم ها می باشد. بدین دلیل خیلی مساله مهمی است که در صورت مشاهده علائم مذکور حتماً سریعاً به فوق تخصص گوارش مراجعه شود تا دلیل اصلی این علائم مشخص گردد.

سرطان کیسه صفرا

سرطان کیسه صفرا

مراحل پیشرفت سرطان کیسه صفرا

آیا سرطان کیسه صفرا کشنده است ؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که در صورتی تشخیص زود هنگام این بیماری، می توان گفت که شانس درمان بسیار بالا است. این سرطان معمولاً در زمان درمان ورم مزمن و طولانی مدت و یا وقتی که بیمار جهت برداشتن سنگ کیسه صفرا اقدام می کند، تشخیص داده می شود. خیلی به ندرت پیش می آید که بیمار با علائم سرطان کیسه صفرا به پزشک مراجعه کند.

معمولاً در صورتی که پزشک مشکوک به وجود این نوع سرطان شود، آزمایشاتی برای بررسی شکم و یا وجود هر گونه سفتی و غده یا حجم احتباس شده از آب، انجام می دهد. پوست و قسمت سفیدی چشم ها برای چک کردن وجود نشانه ای از زردی ، بررسی می گردند. در برخی مواقع این سرطان موجب ورم غدد لنفاوی می شود که پزشک می تواند با لمس آنها متوجه برجستگی شود. پزشک غدد لنفاوی در بسیاری از نقاط بدن را چک می کند. در صورت وجود موارد فوق، آزمایشات تصویری ثانویه را تجویز می شود.

شیمی درمانی سرطان کیسه صفرا

آزمایشات تصویری مانند سونوگرافی می توانند تصویر مشخصی را از اعضای داخلی بدن مهیا کنند. این آزمایشات به دلایل مختلفی انجام می گیرند:

 • برای مشاهده نواحی مشکوک به سرطان
 • برای راهنمایی پزشک جهت تعیین محل دقیق تزریق سوزن برای بایوپسی و نمونه گرفتن
 • برای بررسی گسترش سرطان به بافت های مجاور
 • برای انتخاب بهترین شیوه درمانی
 • برای تعیین نحوه پیشرفت درمان
 • بعد از درمان سرطان، برای بررسی برگشت سرطان

پزشک می تواند با انجام آزمایشات اولتراسوند، سونوگرافی شکم، اندوسکوپی یا لاپاراسکوپی، سی تی اسکن، ام آر آی، کلانژیوگرافی ، آنژیوگرافی ، بایوپسی و … تشخیص سرطان کیسه صفرا را با قطعیت انجام دهد. پس از آن با شیمی درمانی یا روش های دیگر می توان به درمان این سرطان پرداخت.

آندوسکوپی معدهکلونوسکوپی

سرطان مری

سرطان پانکراس

برچسب گذاری توسط , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =